Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výživa a péče

Výživa a péče o koně

Dobrá péče o koně je základem spokojenosti tohoto ušlechtilého zvířete i jeho majitele.Vlastnictví koně nezahrnuje pouze ježdění na něm, musíme mu věnovat náležitou péči. To znamená zajistit mu vhodné podmínky pro život, dostatek správného krmení a vody, starat se o jeho srst a kopyta, zajistit mu veterinární péči, péči podkovářskou a pravidelně kontrolovat jeho zdravotní stav.

Ať už svému svěřenci dopřáváte jakoukoliv péči, důležitým prvkem v jeho životě zastává samotná výživa. Zdraví a vitalita zvířat je velkou měrou odvislá právě od správné výživy. Krmná dávka musí odpovídat fyziologickým potřebám zvířat, jejich užitkovosti a musí být jakostní. Jednotlivé komponenty krmné dávky by měly pocházet z ekologického zemědělství. Zchutňující přísady, vitamínové a minerální doplňky musí být přírodního původu.

Původní přirozenou potravou pro koně byla a je kvalitní tráva a seno. V dnešních podmínkách však koně žijí spíše v nepřirozeném prostředí, a tak přebírá roli přírody člověk. Dá se říci, že zvolit vhodnou potravu – co do kvality i množství – je skutečná věda. V běžné přírodě se totiž kůň neustále toulá a pase. Zároveň překonává denně velké vzdálenosti, a tak si může do svého jídelníčku vybírat různé druhy trav, rostlin a především bylinek. Bohužel současný způsob hospodaření vede k degradaci půdy a tím dochází ke zhoršování kvality půdy. Dochází k zániku organické hmoty v půdě, živinného humusu a dalších látek potřebných pro správné vytvoření půdní organické hmoty, která by produkovala kvalitní pastviny, následně sena, senáže atd...

Jako chovatelé či majitelé stojíme před otázkou, jakým způsobem můžeme vylepšit nevyváženou stravu našich zvířat ???

Jestliže chceme krmit naše domácí zvířata vhodným druhem potravy pro daný živočišný druh a zároveň zdravě, podáváním výlučně průmyslně získaného základního krmiva to není úplně možné.

Z tohoto důvodu pak musíme zvířatům zajistit vyváženou stravu, prostřednictvím dalších doplňků stravy, jako jsou minerály, stopové prvky, vlákninu, vitamíny atd...  Aby všechno fungovalo tak jak má a tělo dokázalo vstřebat a využít potřebné látky, musí být tyto doplňky stravy v organické podobě.